Zapora w Myczkowcach

240px-Myczkowce_-_Myczkowskie_Lake_01Poniżej zapory w Solinie, znajduje się mała zapora wodna w Myczkowcach, jedna z kolejnych atrakcji Bieszczadów, która  jest pierwszą budowlą hydroenergetyczną w Polsce. Ciekawostką jest to, że sama hydroelektrownia jest zlokalizowana w innym miejscu – w miejscowości sąsiadującej Zwierzyń. Długość jej korony zapory to 460 m, wysokość 17, 5 m. Ze spiętrzenia wody powstał zbiornik Jeziora Myczkowieckiego, który ma duże walory rekreacyjno-wypoczynkowe. Nad jego brzegami znajdują się liczne ośrodki i przystanie wodne.

Powierzchnia Jeziora Myczkowieckiego wynosi ok. 2 km2, zaś głębokość waha się od 5 do 15 m. Natomiast szacunkowa pojemność tego zbiornika wodnego wynosi 11 mln m³, moc elektrowni to 8,3 MW, natomiast długość zalewu w linii prostej wynosi 6 km. Ciekawostką jest to że budynek elektrowni znajduje się po przeciwnej stronie wzgórza Grodzisko, które rzeka San opływa tworząc zakole. Elektrownia wykorzystuje naturalną różnicę wzniesień pomiędzy zaporą wodną a elektrownią – ok. 14 m. Woda do turbin doprowadzana jest ze zbiornika wykutą w skale podziemną sztolnią o średnicy 4,5 m i długości 700 metrów.

Elektrownia w Myczkowcach jest elektrownią tzw. wyrównawczą. Pracuje 24 godziny na dobę i jej zadaniem jest regulacja przepływu wody oraz podnoszenie pływów minimalnych. Piętrzy wodę o powierzchni 200 ha, a jej pojemność wynosi 10,9 milionów metrów sześciennych. W okolicach Myczkowiec, San zatacza łuk długości blisko 5 kilometrów i powraca na odległość ok. 300 metrów, w miejscu tym różnica poziomów wynosi ok. 7 metrów. Właściwość tę wykorzystano, budując na dolnym łuku elektrowni elektrownię i skierowując do niej wodę podziemną sztolnią o średnicy 4,5 metra.
Gospodarka wodna Elektrowni Wodnej Solina wraz ze zbiornikiem wyrównawczym Myczkowce, tworzą zespół zbiorników, których gospodarka wodna jest ze sobą ściśle powiązana.

Wokół Zalewu Myczkowieckiego powstały ośrodki wypoczynkowe, trasy nordic walking. Nad pomnikiem przyrody „Skałki Myczkowieckie” zbudowano platformę widokową, z której rozciąga się widok na zaporę oraz tzw. „martwy San”, czyli szerokie zakole tje rzeki wokół góry Grodzisko. W samych Myczkowcach znajduje się warte odwiedzenia Muzeum Kultury Bojków, o którym napiszemy więcej w innym artykule. Nieopodal znajduje się również Park Miniatur Cerkwi Bieszczadzkich, gdzie mozna podziwiać perły architektury drewnianej regionu w miniaturowym wydaniu.